Specifični programski trening „Zelena ekonomija i preduzetništvo”, u organizaciji Mreže za ruralni razvoj Srbije, održan je od 16. do 18. juna. Trening je realizovan u Maloj Remeti na Fruškoj gori u restoranu „Lugarnica” u okviru projekta „Networking and Advocacy for Green Economy” (NAGE) koji finansira Evropska unija, a u kome je Mreža za ruralni razvoj Srbije jedan od partnera.
Treningu je prisustvovalo 20 predstavnika organizacija civilnog društva iz Srbije, a obuku su pružili treneri Aleksandra Velimanović (UG Nimbus, Loznica) i Marko Cvijnović (RC Sova, Sremska Mitrovica) – članovi Mreže za ruralni razvoj Srbije koji su prošli obuku na ovu temu u Skoplju.
Trening je realizovan u nekoliko sesija kako bi učesnicima što detaljnije bili prezentovani svi aspekti vezani za zelenu ekonomiju i preduzetništvo. Kroz trening obrađene su sledeće tematske celine:
– pojašnjenje termina „zelena ekonomija”,
– globalno stanje životne sredine i razlozi za uvođenje zelene ekonomije u sve sfere života,
– principi zelene ekonomije i preduzetništva,
– zelena ekonomija i OCD-ovi
– procena politika zelene ekonomije, modeliranje i zelena industrija
– izrada akcionog plana za zelenu ekonomiju.
Nakon teorijskog dela obuke, učesnici su podeljeni u grupe analizirali da li njihove lokalne ekonomije ispunjavaju kriterijume zelene ekonomije. Predstavljeni su rezultati grupnih analiza i primeri dobre prakse u lokalnim zajednicama (Sremski Karlovci, Novi Sad, Trstenik i Loznica).
Pored teorijskog i praktičnog dela obuke, treneri su učesnicima prezentovali primere dobre prakse zelene ekonomije iz Srbije:
– Specijalni rezervat prirode „Zasavica”,
– „Sunčana Reka” u Gornjoj Koviljači,
– „Sremska korpa tradicionalnih proizvoda”.
Učesnici su diskutovali o potencijalima za zelenu ekonomiju i zeleno preduzetništvo i razmenili su svoja iskustva o ovoj temi.
Tokom grupnog rada definisani su zeleni akcioni planovi kao rezultat zajedničko rada:
– Grupa 1 – Socijalno preduzetništvo u Sremskoj Mitrovici – PET ambalaža nije smeće,
– Grupa 2 – Seoska kuća za prezentaciju lokalnih proizvoda na Fruškoj gori,
– Grupa 3 – Inicijativa mladih kao servis za turiste u zaštićenim prirodnim područjima.