Ekologija

I ovo je moje mesto! – Peticija za zaštitu prirode Grada Vršca

Stanje zaštite prirode u Gradu Vršcu nije zadovoljavajuće. Ekološka udruženja su na činjenice ukazivale javnosti i lokalnim vlastima, kojima smo slali inicijative sa obrazloženim predlozima rešenja. Kako nikakav odgovor nismo dobili, odlučili smo se za pokretanje peticije u cilju unapređenja stanja.
Zaštićeno područje prirode može proglasiti Republika, Pokrajina i opština/grad, što zavisi od njegovog značaja. Organ vlasti koji zaštitu proglasi ima obavezu da finansira njeno sprovođenje i vrši inspekcijski nadzor. Svako zaštićeno područje ima upravljača, koji je obavezan da sprovodi režime zaštite, unapređuje i promoviše prirodne vrednosti, donosi planove upravljanja i izveštaje, i obavlja druge poslove zaštite.
Značajni problemi onemogućavaju zaštitu prirode širom Srbije. Često su upravljači preduzeća čije delatnosti nisu u vezi sa zaštitom prirode. Vlasti nedovoljno, ili uopšte ne finansiraju zaštitu, naročito lokalne. Nedostaju opremljeni čuvari, propisani dokumenti, izostaje učešće javnosti u odlučivanju o zaštiti prirode.
Grad Vršac ima 10 zaštićenih područja. Vršačke planine su najveće i najznačajnije, čija je zaštita uspostavljena 1982. godine odlukom lokalne skuštine. Upravljač je bilo šumsko gazdinstvo, koje je bilo i glavni korisnik, što se pokazalo nedovoljno uspešno za očuvanje javnog interesa zaštite. Novom odlukom, od 2006. g. upravljač je JP „Varoš“, a kada je ono ukinuto, upravljanje je 2017. g. preuzelo Komunalno preduzeće „Drugi oktobar“.
Menjali su se oblici zaštite i upravljači, ali su problemi ostajali. Finansiranje iz budžeta Grada je sporadično i nedovoljno. Zaposlena su samo dva čuvara na tri zaštićena područja površine 5500 hektara. Po zahtevu za pristup informacijama, Grad nije dostavio izveštaje za 2017–2020. godinu ni za jedno područje koje je proglasio, niti su ovi dokumenti dostupni na sajtu, ako postoje. Inspekcijskog nadzora nije bilo godinama. Svi ovi sistemski nedostaci svakako su delimično doprineli nedavnom požaru na bregu i drugim delovanjima koja u suprotnosti sa zaštitom, a zabeležena su u svim područjima.
Uskoro će Skupština AP Vojvodine usvojiti novu odluku, kojom će se Vršačke planine i Mali rit, spojiti u jedno područje, a usvajanje programa, finansiranje i inspekcijski nadzor preći će na pokrajinski nivo. To je prilika da se otklone nedostaci i zaštiti prirode pristupi na sistemski način. Zato od Grada Vršca ovom peticijom zahtevamo:
1. Da osnuje javnu ustanovu čija bi osnovna delatnost bila zaštita prirode, koja će biti upravljač u svim zaštićenim područjima na teritoriji Grada,
2. Da obezbedi redovno finansiranje zaštite za sva područja, dovoljan broj čuvara i osnuje Savet korisnika, kao način za učešće javnosti u odlučivanju.
3. Da pokrene postupak izrade Programa zaštite prirode (propisano Zakonom o zaštiti prirode, član 113), da javno objavi na sajtu višegodišnje (član 52) i godišnje programe upravljanja i izveštaje (član 54), da sprovede inspekcijski nadzor u svim područjima (član 119) i javno objavi izveštaje sa nadzora.
Ukoliko želite da doprinesete ovoj akciji, ovde možete preuzeti OBRAZAC PETICIJE i prikupiti potpise u vašoj okolini. Kontakt mejl je staniste@sbb.rs.

Ovde možete potpisati ONLAJN peticiju.
Peticiju pokreću i vode: Ekološki centar „Stanište“, Prirodnjačko društvo „Gea“, Ekološko udruženje „Avalon“, Udruženje ljubitelja starina „Feliks Mileker“ i Društvo ljubitelja Gradskog parka.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *