Ekologija

Važan korak ka zaštiti ugroženih ptica selica

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) pozdravlja nedavne izmene Pravilnika o proglašavanju lovostajem zaštićenih vrsta divljači kojima su ustanovljene izmene u lovostaju tri ugrožene vrste divljih ptica u Srbiji. Izmene Pravilnika krajem avgusta sporazumno su doneli Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarka zaštite životne sredine.
Pomenutim dokumentom uvodi se privremena zabrana lova na grlicu koja traje do 14.08.2024, što uključuje dve lovne sezone. Privremena zabrana lova uvodi se i za jarebicu i ona će trajati sve do 14.10.2024, odnosno tri lovne sezone. Od naredne godine lovna sezona na prepelice biće skraćena i trajaće od 15.08. do 30.09.
„Izmene lovostaja na grlicu, jarebicu i prepelicu vidimo kao put do trajne zabrane lova na ove tri vrste ptica koje su u Crvenoj knjigi ptica Srbije dobile status ranjivih vrsta (VU). Ornitolozi u Srbiji još od 2001. zahtevaju da se zaustavi lov na ugrožene ptice selice, pre svih na grlice i prepelice, budući da su njihove populacije desetkovane, staništa narušena, a lov u Srbiji izuzetno loše regulisan i kontrolisan“, kaže Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Ornitolozi iz DZPPS navode da je potrebno uložiti dodatne napored da se trajno zaštiti veći broj vrsta ptica koje se sada smatraju lovnom divljači, a čije populacije u Srbiji su ugrožene. Među njima su guska glogovnjača čija je globalna populacija doživela pad od gotovo 80%, dok se u Srbiji beleži neredovno i u ekstremno malom broju, a na nacionalnoj Crvenoj listi nosi oznaku kritično ugrožene vrste (CR). Trajna zaštita potrebna je i za riđoglavu patku i grogotovca kojima globalno i regionalno opada brojnost, a u Srbiji imaju status ugroženih vrsta (EN).

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *