Ekologija

DIJALOG O ULOZI PRIVREDE U PRAVEDNOJ ZELENOJ TRANZICIJI

Uz podršku Vlade Japana, Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) održao je danas dijalog sa predstavnicima privrede u Srbiji o tome kako da zelena tranzicija bude sprovedena na pravedan način, uvažavajući specifičnosti sektora i regiona koji se baziraju na intenzivnom korišćenju fosilnih goriva. Dijalog je organizovan u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Ministarstvom rudarstva i energetike, i u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.
„U današnjem svetu, mnoge zemlje nastoje da ubrzaju zelenu tranziciju kako bi osigurale snabdevanje čistim i stabilnim izvorima energije. Od suštinske je važnosti da se zajedno sa podsticanjem zelene tranzicije obezbedi nesmetano kretanje radne snage i izgradi društvo u kome niko neće biti izostavljen“, poručio je ambasador Japana u Srbiji, NJ.E. Takahiko Kacumata i dodao da će Japan nastaviti da sarađuje sa Srbijom, koja je prijatelj Japana već 140 godina, kao i sa međunarodnim organizacijama, na izgradnji održivog i pametnog društva sa zdravom životnog sredinom.
„Zelena tranzicija će doprineti poboljšanju kvaliteta životne sredine i zdravlja ljudi, ali zahteva promene u privredi, industriji, energetici i transportu. Smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte u tim sektorima može značajno da doprinese ostvarenju ambicije Srbije da smanji ove emisije za 33,3% u odnosu na 1990. godinu. Zato je važno da omogućimo što više investicija u ekonomski rast koji se zasniva na zelenim tehnologijama, istovremeno vodeći računa o izazovima kao što su zatvaranje postojećih i otvaranje novih radnih mesta, kao i prekvalifikacija radne snage“, rekla je Sandra Dokić, državna sekretarka Ministarstva zaštite životne sredine.
Jovana Joksimović, v.d. pomoćnika ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije u Ministarstvu rudarstva i energetike izjavila je da je zelena energetska tranzicija pitanje odnosa prema našoj budućnosti i tome da li želimo da imamo dovoljno energije i zdraviju životnu sredinu.
„Republika Srbija je započela proces energetske tranzicije sa ciljem smanjenja zavisnosti energetskog sektora od fosilnih goriva. Radimo na pripremi strateških dokumenata koji će definisati naše dugoročne ciljeve u oblasti obnovljivih izvora energije. Plan dekarbonizacije mora da bude realan i održiv, kako bismo u svakom trenutku imali energetsku stabilnost,“ pojasnila je Joksimović.
Zamenik stalnog predstavnika Programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji, Anas Karman, istakao je da princip pravednosti treba da bude sastavni deo procesa napuštanja fosilnih goriva:
„Uz podršku Vlade Japana i u partnerstvu sa Vladom Srbije, UNDP želi da pronađe način da se obezbedi adekvatna podrška za radnike i radnice, sektore privrede i lokalne zajednice u Srbiji koji trenutno zavise od intenzivnog korišćenja uglja, kako bi svi imali jednake koristi od zelene tranzicije,“ rekao je Karman.
Direktor Sektora za strateške analize, usluge i internacionalizaciju Privredne komore Srbije, Mihailo Vesović, rekao je da je zelena tranzicija naša nova realnost, kao i da je to prva tranzicija koja nema cilj da učini život profitabilnijim i bržim, već ima univerzalni cilj – izbegavanje krize izazvane efektima staklene bašte.
„Da bi ovaj proces bio uspešan i bez negativnih posledica na pojedine grane industrije, mora da bude postepen. Potreban je koordinisan pristup svih državnih organa i učesnika u ovom procesu i važno je da imamo podršku zemalja kao što je Japan, koja može da prenese svoja iskustva u ovoj oblasti”, izjavio je Vesović.
U dijalozima je učestvovalo više od 100 predstavnika/ca delova privrede koji imaju ključnu ulogu u zelenoj tranziciji: od velikih proizvođača i velikih potrošača električne energije iz javnog sektora, preko industrijskih postrojenja, do malih i srednjih preduzeća, kao i predstavnici sindikata, akademske zajednice i civilnog društva.
Oni su kroz panel diskusije razmatrali kako da privrednici blagovremeno pripreme sve faze svog poslovanja za proces zelene tranzicije, kako bi se smanjio rizik od gubitka radnih mesta, sprovela prekvalifikacija radnika i radnica i unapredili kapaciteti preduzeća za istraživanje i inovacije. Takođe je bilo reči i o dostupnim izvorima i potencijalnim modelima finansiranja ovakvog pristupa zelenoj tranziciji.
Ovim događajem je zaokružen niz dijaloga u kojima su od oktobra 2022. godine učestvovali predstavnici nadležnih ministarstava, poslodavaca, sindikata, civilnog društva, međunarodnih organizacija, kao i dve lokalne zajednice iz regiona čija se privreda oslanja na proizvodnju uglja.
Cilj ovih dijaloga je bio da se pronađe zajednički odgovor čitavog društva na pitanje kako da zelena tranzicija bude sprovedena uz uvažavanje interesa svih građana i građanki, kako bi se izbeglo produbljivanje društvenih nejednakosti. Na osnovu zaključaka ovog širokog konsultativnog procesa Vlada Srbije će razviti Plan pravedne tranzicije ka niskokarbonskoj privredi u Srbiji.
Dijalog sa privredom o pravednoj tranziciji organizovan je u okviru projekta „Pravedna zelena tranzicija i dekarbonizacija u Srbiji“, koji UNDP realizuje u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine i Ministarstvom rudarstva i energetike, uz finansijsku podršku Vlade Japana.
U okviru ove inicijative, 8 kompanija koje su odabrane putem javnog poziva, dobilo je sufinansiranje u iznosu od ukupno 600.000 dolara za sprovođenje inovativnih rešenja koja doprinose većoj upotrebi obnovljivih izvora energije i otvaranju novih, zelenih radnih mesta, kao i smanjenju emisija gasova sa efektom staklene bašte ekvivalentom 240.000 tona ugljen dioksida u narednih 20 godina.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *