Kraj Bačkotopolskog jezera, kod nekadašnjeg kaštela Kiš Lajoš, eko-kamp okupio je učenike viših razreda osnovne škole i srednjoškolce, dok su studenti biologije i ekologije obavili letnju stručnu praksu
Ekološko društvo „Arkus” iz Bačke Topole organizovalo je naučno-obrazovni kamp zaštite životne sredine i prirode od 23. do 30. jula 2023. godine. Kamp je održan 33. put, na već tradicionalnoj lokaciji pored Bačkotopolskog jezera kod nekadašnjeg kaštela Kiš Lajoš. Eko-kamp je namenjen učenicima viših razreda osnovne škole i srednjoškolcima, pored toga, studentima biologije i ekologije je omogućeno da u okviru kampa obave letnju stručnu praksu. Glavni cilj kampa je da se upotpuni gradivo iz biologije, hemije, ekologije, odnosno, iz zaštite prirode i životne sredine. Rad se odvija u okviru sekcija, sa naglaskom na praktičnim i primenjivim znanjima. Kao i ranijih godina i ove godine je obezbeđen veliki broj sekcija: ornitološka (proučavanje ptica), herpetološka (vodozemci i gmizavci), ihtiološka (ribe), arahnološka (pauci), entomološka (insekti), mikrobiološka (mikroorganizmi) i ekološka (ekologija u praksi). Svaki učesnik kampa mogao da izabere jednu od ponuđenih sekcija, u zavisnosti od svojih interesovanja. Sekcije su u toku pre podneva obavile terenski rad, nakon kojeg su sumirani sakupljeni podaci, odnosno, obrađeni sakupljeni uzorci. Rad sekcija vode diplomirani stručnjaci, kao i studenti, iz oblasti bioloških i ekoloških nauka.
Učesnici kampa su bili smešteni u šatorima, predavanja i aktivnosti su se odvijali u velikom šatoru i na otvorenom, obezbeđena je tekuća voda, kao i montažne tuš kabine i toaleti. I ove godine je bilo veliko interesovanje za kamp, kao i prethodnih, tako da su kapaciteti bili maksimalno popunjeni i pored specifičnih uslova smeštaja. Bilo je ukupno 80 učesnika, iz svih krajeva Vojvodine (Bačka Topola, Subotica, Novi Sad, Mali Iđoš, Bečej, Trešnjevac, Senta, Zrenjanin itd.), iz Mađarske i Rumunije.
U večernjim satima, svakoga dana su održana predavanja iz različitih oblasti. Rukovodioci sekcija su iz svojih oblasti održali stručna predavanja, a bilo je prilike da se čuju i teme iz kinologije, farmakologije, geografije i tehnike, od strane saradnika i gostujućih predavača.
Naravno, pored učenja, u slobodno vreme organizovane su igre, sportska takmičenja, kvizovi, odlazak na plažu na Bačkotopolskom jezeru, interaktivne muzičke aktivnosti, a omladina se mogla oprobati i u gađanju lukom i strelom. Uveče je druženje nastavljano uz logorsku vatru. Sve aktivnosti u kampu su bile osmišljene tako da neguju i razvijaju poštovanje, saradnju, toleranciju, kreativnost, kritičko razmišljanje, praktične veštine, kao i ekološku svest. Vrhunac kampa je terenska provera znanja koja služi kao povratna informacija koliko su mladi naučili tokom nedelje, a sastoji se od poligona na okolnom terenu, koji se mora proći i od tačaka na kojima se odgovara na pitanja koja postavljaju i proveravaju rukovodioci sekcija. Poslednje veče je zatvaranje kampa, kada se uz malu svečanost proglašavaju rezultati takmičenja i podele zahvalnice svim učesnicima.
Organizovanje kampa je svake godine veliki izazov, ali uspevamo zahvaljujući volonterskom radu naših članova i saradnika. Deo finansijskih sredstava je obezbeđen preko konkursa koje su raspisali lokalna samouprava Bačka Topola i Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine-nacionalne zajednice, odnosno, fondacija NEA iz Mađarske.
Završetak jednog kampa znači da odmah počinjemo da razmišljamo o organizaciji sledećeg, tako da planiramo da nastavimo tradiciju.
Пројекат „Зелени пут Општине Бачка Топoла” финансира се из буџета Општине Бачка Топола.