Jedna od važnih stvari koja grad čini održivijim je i to koliko energije troši, tačnije koliko se radi na energetskoj efikasnosti, da trošimo manje energije a da to ne utiče na kvalite života građana. S obzirom na rastuće cene energenata poslednjih godina, sve veći broj Novosađana i stambenih zajednica je zainteresovano za unapređenje energetske efikasnosti svojih objekata. Mnogi građani prepoznaju mogućnost dugoročne uštede i brojne koristi koje ovakva ulaganja donose, što ih motiviše da investiraju u modernizaciju svojih domova i zajedničkih prostora kažu u Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine.
– Grad Novi Sad je uz podršku Ministarstva rudarstva i energetike, od 2021. do 2024. godine uložio značajna sredstva, gotovo 157 i po miliona dinara, koja su namenjena za pružanje finansijske podrške građanima za sprovođenje mera energetske sanacije. Cilj ovih mera je da se poboljša energetska efikasnost i smanji potrošnja energije u domaćinstvima. Ova inicijativa predstavlja važan korak ka stvaranju održivije i ekološki svesnije zajednice, koja će u budućnosti koristiti manje energije i smanjivati svoj uticaj na životnu sredinu – kaže pomoćnica načelnice u Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine Bojana Pađen.
Novi Sad ima visok procenat pokrivenosti mrežom za daljinsko grejanje, koje pokriva toplana, preko 76%, dok je gasnom mrežom pokriveno 15%. Ono što je ostalo to su uglavnom ruralni delovi grada, odnosno seoska područja gde domaćinstva za grejanje koriste ekološki manje prihvatljive energente. Za zamenu kotlova, kao i za zamenu stolarije, subvencije su preko 50%.
Prema rečima Bojane Pađen podršku za realizaciju mera energetske sanacije dobilo je više od 1.000 građana i to za: zamenu stolarije, zamenu fasade, krovne i podne termičke izolacije,zamenu postojećeg kotla na čvrsto gorivo, tečno gorivo ili električnu energiju sa efikasnijim kotlom na prirodni gas i biomasu, ugradnju toplotnih pumpi, zamenu postojeće ili ugradnja nove cevne mreže grejnih tela i pratećeg pribora, (koja se odobrava uz zamenu/ugradnju kotla ili toplotne pumpe) i gradnju solarnih kolektora i solarnih panela. Ona naglašava da sprovođenje mera energetske sanacije donosi brojne koristi, kako za pojedince, tako i za širu zajednicu:
– Građani ostvaruju značajnu uštedu na troškovima grejanja i hlađenja, što se direktno odražava na niže mesečne račune.
– Vrednost nekretnina raste, čime se stvara dodatna ekonomska korist i povećava atraktivnost tržišta.
– Smanjuju se emisije štetnih gasova, što pozitivno utiče na očuvanje životne sredine i unapređuje zdravlje svih članova zajednice.
– Upotrebom energetskih efikasnih sistema smanjuje se potreba za fosilnim gorivima, čime se doprinosi čistijem vazduhu u domaćinstvima.
U cilju unapređenja energetske efikasnosti višeporodičnih zgrada sa velikom potrošnjom energije, Ministarstvo rudarstva i energetike je, u saradnji sa EBRD-jem, razvilo koncept projekta „Javni ESKO” u koji se uključio i Grad Novi Sad, kao jedan od 14 gradova i opština. Ovaj projekat je deo šire strategije za unapređenje energetske efikasnosti na lokalnom nivou i finansira se iz državnih fondova i sredstava međunarodnih organizacija.
U okviru ovog projekta, 109 stambenih zajednica na teritoriji grada dobiće detaljan energetski pregled svojih objekata. Ovaj pregled podrazumeva analizu trenutnog stanja energetske potrošnje zgrada, omogućujući preciznu identifikaciju slabosti u pogledu toplotne izolacije, efikasnosti sistema grejanja i hlađenja, kao i drugih faktora koji utiču na ukupnu potrošnju energije. Na osnovu rezultata energetskih pregleda, za svaku stambenu zajednicu će biti predložene specifične ponude za unapređenje energetske efikasnosti. Svaka ponuda biće prilagođena karakteristikama objekta, njegovoj starosti, stanju infrastrukture i drugim relevantnim faktorima.
U Upravi za zaštitu životne sredine ističu da će Grad Novi Sad, u saradnji sa državnim institucijama, obezbediti finansijsku podršku za sprovođenje predloženih mera energetske sanacije. Građanima i stambenim zajednicama biće omogućeni povoljniji uslovi za realizaciju ovih projekata kroz subvencije ili subvencionisane kredite, čime će ulaganje u energetsku efikasnost postati pristupačnije.
Bojana Pađen dodaje da će ovaj projekat doprineti značajnom smanjenju potrošnje energije u stambenim objektima i dovesti do smanjenja troškova za grejanje, hlađenje i električnu energiju. Poboljšanje energetske efikasnosti ne samo da smanjuje troškove, već i podiže kvalitet života građana, stvarajući udobniji životni prostor kroz smanjenje buke i temperature. Smanjena potrošnja energije takođe znači i manju emisiju štetnih gasova, što doprinosi očuvanju životne sredine i borbi protiv klimatskih promena. Ona kaže da je ovaj projekat važan korak ka održivom razvoju grada, čineći Novi Sad energetski efikasnijim i ekološki prihvatljivijim, uz istovremeno poboljšanje kvaliteta života njegovih građana.
Za sprovođenje mera energetske efikasnosti Grad je dobio nekoliko priznanja. U okviru projekta „EKOOPŠTINA”, koji već tri godine, realizuju Delegacija Evropske unije i ambasada Francuske u Srbiji, kako bi podstakli opštine da primenjuju održiva rešenja na svojim teritorijama, Grad Novi Sad je svake godine nagrađivan. Ove godine proglašen je za „Ekoopštinu” u dve kategorije „Održivo upravljanje otpadom” i „Energetska efikasnost”. Pre dve godine Novi Sad je dobio i priznanje u kategoriji „Pametni gradovi „upravo za energetsku efikasnost koje se odnosilo pre svega na javnu rasvetu. Planom energetske efikasnosti Grada Novog Sada zamenom starih sijalica energetski efikasnijim led sijalicama u javnoj rasveti, u 2023. godini, ostvarene su uštede u primarnoj energiji od 220.933 kWh/god, u finalnoj energiji od 73.278 kWh/god i 38,8 tona CO2/god. Prema sadašnjoj ceni električne energije od 14,67 dinara po kWh za struju u javnoj rasveti prošle godine, ušteda je bila preko milion dinara. Cilj konkursa „EKOOPŠTINA” je promovisanje i razmena dobrih praksi u oblasti održivog razvoja, kao i stvaranje platforme za dijalog između lokalnih samouprava, kompanija i institucija u borbi protiv klimatskih promena i zaštite životne sredine.
Bojana Pađen ističe da su Delegacija Evropske unije i Ambasada Francuske u Srbiji dodelile nagrade najinovativnijim i najodrživijim opštinama i školama u okviru francusko-srpske platforme za saradnju u izazovima održivog urbanog razvoja. Tako je Grad Novi Sad, treću godinu zaredom, osvojio ovu prestižnu nagradu, ove godine čak u dve kategorije: „Održivo upravljanje otpadom” i „Energetska efikasnost”. Ona dodaje da Grad Novi Sad prepoznaje značaj energetske sanacije kao ključni faktor za njeno poboljšanje i smanjenje ekološkog otiska.
– Energetska sanacija starih zgrada i javnih objekata omogućava smanjenje potrošnje energije, što direktno utiče na smanjenje emisije štetnih gasova. Takođe, Novi Sad je aktivno uključen u različite projekte i inicijative koje se bave energetskom sanacijom, pružajući podršku građanima i institucijama kroz subvencije i edukaciju. Na taj način, Grad nastoji da stvori održivije okruženje i poboljša ukupan kvalitet života svojih stanovnika – kaže Bojana Pađen.
Za potrebe detaljnog sagledavanja stanja u oblasti eneretske efikasnosti na čitavoj teritoriji Grada, izrađen je „Program energetske efikasnosti Grada Novog Sada za period 2022-2024. godine” i svake godine se donosi Plan energetske efikasnosti. U Planu i Programu energetske efikasnosti strateški su definisane aktivnosti i vremenski periodi za koje će Novi Sad sprovoditi mere za povećanje energetske efikasnosti objekata na svojoj teritoriji. Za praćenje potrošnje energije u javnim objektima, Novi Sad je 2018. godine implementirao informacioni sistem energetskog menadžmenta (ISEM), koji je postavljen sa ciljem efikasnijeg upravljanja energijom. Realizacija ovog sistema je u nadležnosti Agencija za energetiku.
U okviru ISEM-a formirana je baza podataka koja obuhvata oko 350 javnih objekata, uključujući administrativne zgrade, ustanove kulture, predškolske i obrazovne institucije, ustanove socijalne zaštite, kao i druge objekte čiji troškovi energije i energenata se plaćaju iz budžeta Grada. Takođe, u Gradu je u sistem uključeno 850 mesta na kojima se rade merenja javne rasvete, semafora i pumpi za vodu. Podaci o potrošnji energije, energenata i vode, za sve ove objekte i merna mesta, unose se tokom cele godine, čime je započeto sistematsko praćenje energetske efikasnosti. Od 2020. godine, uveden je i daljinski unos podataka o potrošnji energije iz baza javnih komunalnih i drugih preduzeća, kao što su JKP „Novosadska toplana”, JKP „Vodovod i kanalizacija” i PD „Novi Sad – Gas”, koji su integrisani u ISEM bazu. Ovaj sistem omogućava precizno i kontinuirano praćenje potrošnje resursa, čime se doprinosi boljoj energetskoj efikasnosti i smanjenju ukupnih troškova energije na nivou grada.
U narednom periodu Grad Novi Sad planira da ulaže sredstva za unapređenje energetske efikasnosti objekata od javnog značaja. Ovi objekti, kao što su školske zgrade, bolnice, javne ustanove i administrativne zgrade, imaju značajno učešće u energetskoj potrošnji u svakom gradu, pa tako i u Novom Sadu. Unapređenje energetske efikasnosti ovih objekata ima višestruke koristi, kako za samu lokalnu zajednicu, tako i za širu društvenu zajednicu. Unapređenjem energetske sanacije, kao što su zamena stolarije, poboljšanje toplotne izolacije, instalacija energetski efikasnih sistema grejanja i hlađenja, te ugradnja LED osvetljenja, može se značajno smanjiti potrošnja energije i, samim tim, i troškovi održavanja, a takođe se poboljšava i kvalitet života i radnih uslova. Dugoročne uštede omogućavaju preusmeravanje novca na druge važne projekte i usluge, kao što su obrazovanje, zdravstvo, socijalna pomoć, sl. Kada javne institucije investiraju u energetski efikasne objekte, to šalje snažnu poruku građanima o važnosti energetske efikasnosti i održivog razvoja navode u Upravi za zaštitu životne sredine u Novom Sadu.
Napori Grada da izvrši energetsku sanaciju javnih objekata predstavljaju deo šire strategije održivog urbanizma, koja uključuje stvaranje energetski efikasnih i ekološki prihvatljivih gradova. Ovakvi projekti doprinose stvaranju modernih, zelenih i otpornijih urbanih sredina, u kojima su energetska efikasnost i očuvanje resursa postavljeni kao prioriteti.
Gradovi i opštine koji ulažu u energetsku efikasnost mogu se kvalifikovati za povoljne kredite, subvencije i donacije iz Evropske unije i drugih međunarodnih izvora, čime se smanjuje potreba za novcem iz lokalnih budžeta.Ulaganje u energetsko unapređenje objekata od javnog značaja nije samo ekonomski i ekološki isplativo, već je i društveno odgovorno. Takvi projekti ne samo da omogućavaju uštede i smanjenje ekološkog otiska, već i poboljšavaju kvalitet života građana i postavljaju temelje za održiviji razvoj gradova. Grad Novi Sad, kao i druge lokalne samouprave, kroz ovakve inicijative doprinosi stvaranju energetski efikasnijih i zelenijih zajednica kažu u Gradskoj upravi za zaštitu životne sredine.
Dragana Ratković
Ilustracija: Trg slobode u Novom Sadu
Photo by Lazar Gugleta on Unsplash
Grad Novi Sad je sufinansirao projekat „Održivi razvoj grada Novog Sada”.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.