Ekologija

Kako povećati pošumljenost u Vojvodini?

Sve češće pojave nepovoljnih vremenskih uslova, smanjuju stabilnost prihoda u sektoru poljoprivrede, koji predstavlja glavnu privrednu granu u Pokrajini. Intenzivne padavine, toplotni talasi i prolećni mrazevi, prave sve više problema poljoprivrednicima, a najveće gubitke nanosi suša. Osim toga, nedostatak šuma je uzrok velikih šteta ovoj grani privrede. Prema Regionalnom prostornom planu AP Vojvodine, predviđeno je povećanje površina pod šumama sa 6,7% na 14,3%. Strateške odrednice važeće prostorno-planske dokumentacije jasno ističu potrebu povećanja stepena šumovitosti Srbije, delom kroz uspostavljanje šumskih zaštitnih pojaseva, a nacrt Prostornog plana Republike Srbije 2021-2030. godine, jasno prepoznaje značaj šumskih zaštitnih pojaseva.
Tokom tri godine aktivnog bavljenja temom povećanja šumovitosti Vojvodine, kroz pet projekata Mreže Pošumimo Vojvodinu koji su bili podržani kroz program EKO-SISTEM, članice Mreže doprinele su da tema potrebe za novim šumama u Vojvodini i zaštitom postojećih bude prepoznatljiva svim grupama građana/ki.

Kroz projekat „Jedan pojas – višestruka zaštita“ nastavljamo i u četvrtom ciklusu EKO-SISTEM programa da unapređujemo svest građana/ki o važnosti očuvanja postojećih šuma, edukujemo decu i mlade o važnosti pošumljavanja i zaštite šuma, a fokus će nam biti i na motivaciji predstavnika/ca lokalnih samouprava i poljoprivrednika/ca na podizanju šumskih zaštitnih pojaseva kako bi se povećale površine pod šumama u AP Vojvodini – izjavila je Dušica Milenković, koordinatorka projekta.

Mreža Pošumimo Vojvodinu teži za rešavanjem problema nedostatka šuma i želi kroz svoje aktivnosti da omogući uvid građanima/kama u mogućnosti i prednosti podizanja šumskih zaštitnih pojaseva, a koji su nedovoljno zastupljeni na teritoriji Vojvodine. Takođe, pojasevi predstavljaju dobro rešenje za ukupno povećanje pošumljenosti i ublažavanje posledica klimatskih promena, i trebali bi biti u interesu svih opština u Vojvodini, jer su u skladu sa zakonom i ciljevima održivog razvoja.

Do kraja godine, očekuju nas brojne aktivnosti u okviru kojih se granđani/ke mogu pridružiti – edukativne radionice, seminar za mlade, okrugli stolovi, sastanci sa poljoprivrednicima/cama, istraživanje, zagovaranje i akcija podizanja zaštitnog pojasa u Vojvodini – dodaje, Milenković.

Projekat „Jedan pojas – višestruka zaštita“realizuje Pokret gorana Novog Sada, sa još dve članice Mreže PV – Ruralni centar Sova iz Sremske Mitorvice i Udruženje Dečija ekološka akademija iz Novog Sada.

Ove aktivnosti su deo EKO SISTEM programa, koji realizuju Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *