Najave događaja

Javni edukativni program Akademije zeleni horizonti „Dobro za prirodu“

U svetu interesnih politika koje zahvataju čak i borbu protiv klimatskih promena, šta je dobro za prirodu i biodiverzitet?

U Beogradu u Kulturnom centru GRAD u petak 28. marta od 17 do 20h  stručnjaci i aktivisti diskutovaće o tome šta su rizici a šta dobre strane i kakva su življena iskustva primene mera za dekarbonizaciju i generalno novog evropskog zakonodavstva iz oblasti zaštite životne sredine. Program je na engleskom jeziku, a ulaz je slobodan.

Da li je priroda „za stolom“ kad se odlučuje o njenoj dobrobiti? Šta je budućnost EU Strategije zaštite biodiverziteta do 2030. godine? Šta Balkanu donose Zakon o obnovi staništa i Strategija biodiverziteta, Evropski zeleni dogovor, ali i Zakon o kritičnim sirovinama? Kakav je uticaj korporativnog lobiranja na ekološke zakone? Kako se odvijaju lokalne borbe protiv eksploatacionih industrija i kako ojačati ekološke pokrete i njihovo učešće u donošenju odluka oko hidroenergije, vertroparkova ili, na primer – kritičnih minerala za energetsku tranziciju? 

O ovim i drugim temama razgovaraćemo u okviru dve javne tribine na kojoj učestvuju domaći i strani stručnjaci. Tribina se održava u okviru dvodnevne Akademije zeleni horizonti, koju četvrtu godinu zaredom održavaju Organizacija za političku ekologiju – Polekol i Evropska zelena fondacija. Ovogodišnja tema „Good for Nature“ fokusira se na konkretne korake ka jačanju zaštite prirode i biodiverziteta i uključivanju građana u ovaj poduhvat.

Na prvom panelu u 17h programa „Lažna dilema: klima ili priroda“ govoriće Igor Kalaba (Centar za životnu sredinu, Bosna i Hercegovina), Belma Šestović (Wildlife Montenegro, Crna Gora), Nataša Đereg (Nacionalni konvent za EU, Srbija), Vanja Jakšić (WWF Adria, Srbija). U 18:30 na drugom paneluo vezama ekosistema, lokalnih zajednica i dekarbonizacije svoja znanja i iskustva publici će preneti Ivan Milosavljević (Rendžeri Istočne Srbije, Srbija), Andrej Ralev (Bankwatch SEE, Bugarska), Milja Vuković (Plava i zelena inicijativa, Srbija), Aleksandar Dragićević (ekološki aktivista, Crna Gora) i Marko Mirč (Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“, Srbija).

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *