Još jedna javna prezentacija u Srbiji sprovedena je bez javnosti i u suprotnosti sa nacionalnim i međunarodnim standardima. Javna rasprava o Predlogu Strategije zaštite životne nije sprovedena u skladu sa Arhuskom konvencijom, kao ni sa direktivama o učešću javnosti i strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu. Strategija zaštite životne sredine je najviši dokument javne politike u našoj zemlji kojim kao društvo treba da se opredelini kakav odnos imamo prema životnoj sredini. Kako svakim danom svedočimo promenama klimatskih uslova, gubitku biodiverziteta, zagađenju i degradaciji resursa, a ovo direktno utiče na naše zdravlje i kvalitet života, neophodno je da budemo deo dugoročnog planiranja naše budućnosti.
Koalicija 27, mreža organizacija civilnog društva, izražava ozbiljnu zabrinutost zbog načina otvaranja javne rasprave o Predlogu Strategije zaštite životne sredine, uzimajući u obzir da su javnoj prezentaciji prisustvovali mahom članovi Radne grupe i predstavnici institucija, ali ne i šira javnost. O čemu se radi?
Javna prezentacija Predloga Strategije i Izveštaja o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu održana u 9 sati ujutro, istog dana kada je objavljen poziv građanima i građankama za učešće u javnoj raspravi, 4. decembra 2024. godine. Javnost stoga nije obaveštena na vreme i nije imala mogućnost da prisustvuje javnoj prezentaciji, čime je narušena svrha samog učešća javnosti propisana Arhuskom konvencijom, kao i direktivama EU.
Arhuska konvencija, integrisana u pravni sistem RS, propisuje da zainteresovana javnost mora biti obaveštena, bilo putem javnog saopštenja ili ukoliko je moguće pojedinačno na adekvatan, blagovremen i efikasan način. Takođe, propisuje da javnost treba da u razumnom vremenskom roku bude obaveštena o predviđenoj proceduri, što između ostalog uključuje i informacije o vremenu i mestu održavanja svake javne prezentacije.
Objavljivanje javnog poziva za javnu raspravu istog onog dana kada se javna prezentacija održava svakako nije adekvatan, blagovremen i efikasan način, niti predstavlja razuman vremenski rok koji bi javnosti omogućio pripremu za učešće. Iako ni jedan propis Republike Srbije ne navodi eksplicitno da nije dozvoljeno organizovati javnu prezentaciju prvog dana javne rasprave u ujutro, ovakva praksa poništava samu svrhu javne rasprave i javne prezentacije. Takva praksa urušava poverenje javnosti i obesmišljava participativne procese donošenja odluka koje direktno utiču na život građana i građanki naše zemlje.
Posebno je zabrinjavajuće jer je upravo Ministarstvo zaštite životne sredine nadležni organ koji treba da osigura sprovođenje Arhuske konvencije o učešću javnosti, dostupnosti informacija i pravu na pravnu zaštitu u oblasti životne sredine. Ukoliko Ministarstvo samo ne primenjuje principe Konvencije, postavlja se pitanje na koji način će Ministarstvo raditi na podizanju kapaciteta drugih zainteresovanih strana za primenu Konvencije?
Sada je javnost na potezu
Sada imamo priliku da doprinesemo konkretnim i dugoročnim rešenjima. Zbog toga, Koalicija 27 poziva građane i predstavnike udruženja da se uključe u Javnu raspravu o Nacrtu Strategije zaštite životne sredine i daju svoj doprinos održivijoj budućnosti za nas i buduće generacije.
Javna rasprava traje do utorka, 24. decembra 2024. godine. Svoje komentare možete uputiti Ministarstvu zaštite životne sredine, tako što ćete preuzeti obrazac za komentare i sugestije, zatim popuniti i poslati na imejl adresu: sekretarijat@eko.gov.rs ili poštom na adresu: Ministarstvo zaštite životne sredine – Sektor za međunarodnu saradnju i klimatske promene, Omladinskih brigada 1, 11070 Novi Beograd, sa naznakom:
„Javna rasprava – Predlog strategije zaštite životne sa Akcionim planom”. Obrazac za slanje, kao i više informacija pronađite ovde: https://javniuvid.bos.rs/