U Skupštini AP Vojvodine danas je počela dvodnevna Regionalna naučno-stručna konferencija „Pravne norme i adekvatnost zaštite životne sredine – Dve godine posle“, u organizaciji Srpskog udruženje za krivičnopravnu teoriju i praksu, u saradnji sa Pravnim fakultetom Univerziteta u Novom Sadu, Advokatskom komorom Vojvodine, Ministarstvom zaštite životne sredine Republike Srbije i Skupštinom APV.
Otvarajući konferenciju i izražavajući zadovoljstvo zbog toga što je Skupština APV ponovo domaćin ovog veoma važnog ekspertskog skupa, predsednik Skupštine AP Vojvodine Balint Juhas ocenio je da trenutno stanje u oblasti zaštite životne sredine nije optimalno i da je neophodan neprekidan zajednički rad na unapređenju u brojnim oblastima.
„Dva su ključna aspekta. Prvi se odnosi na ogromnu količinu gasova sa efektom staklene bašte koje čovečanstvo svake godine emituje u atmosferu, i taj trend je u porastu. Drugi aspekt je ideal kojem težimo, a to je smanjenje tih emisija“, istakao je Juhas i naglasio da se na probleme ne bi smelo reagovati tek kada se oni dogode, kao što ih ne bi trebalo ni umanjivati.
„Ekološki kriminal se često doživljava kao bagatelni delikt, umesto kao ozbiljan zločin protiv naše budućnosti. Puko uvođenje ekoloških krivičnih dela u krivično zakonodavstvo ne predstavlja garanciju adekvatne krivičnopravne zaštite. Ključne reči su prevencija i sankcija“, naglasio je Juhas i dodao da zaštita životne sredine nije samo pitanje lokalnog ili nacionalnog interesa već globalni izazov koji zahteva našu zajedničku pažnju i akciju.
Predsednik Skupštine APV podsetio je na propise i programe kojima pokrajinska administracija godinama unazad ulaže napore u zaštitu životne sredine, poput Pokrajinske skupštinske odluke o programu zaštite životne sredine APV za period 2016-2025. godine ili Programa za čistije i zelenije škole, koji se sprovodi od 2013. godine.
„Ovaj skup je odlična prilika da čujemo stručnjake iz oblasti prava, koji će podeliti svoja znanja i najbolje prakse. Važno je da naša pravna regulativa bude u skladu sa savremenim izazovima i da zaštitimo prirodne resurse za buduće generacije“, naglasio je predsednik Juhas.
Na otvaranju su se obratili i predsednik Srpskog udruženja za krivičnopravnu teoriju i praksu prof. dr Stanko Bejatović, redovni profesor i dekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Tatjana Bugarski, predsednik Advokatske komore Vojvodine Vladimir Beljanski, državna sekretarka u Ministarstvu zaštite životne sredine Republike Srbije Sandra Dokić, državna sekretarka u Ministarstvu pravde Republike Srbije Bojana Šćepanović, direktor Pravosudne akademije u Beogradu Nenad Vujić i prof. dr Milan Škulić, sudija Ustavnog suda Srbije i profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.