Ekologija

Osnovani Saveti korisnika u tri nacionalna parka u Srbiji

Saveti korisnika, koji će obezbediti bolje upravljanje zaštićenim područjima kroz povezivanje sa lokalnim zajednicama, osnovani su u tri nacionalna parka u Srbiji – „Tara“, „Fruška gora“ i „Đerdap“ uz podršku WWF Adria programa „Zaštićena područja za prirodu i ljude“.
Ministarstvo zaštite životne sredine propisalo je osnivanje Saveta korisnika u okviru Zakona o nacionalnim parkovima, sa ciljem da se obezbedi održivo upravljanje resursima u najznačajnijim zaštićenim područjima u Srbiji.
„Koliko je potrebno povećati broj i površinu zaštićenih područja, toliko je važno i unaprediti upravljanje u zaštićenim područjima i zaustaviti neodrživo korišćenje prirodnih resursa. Za to je neophodno uspostaviti redovno praćenje i unapređenje stanja biodiverziteta i dobrobiti koje ekosistemi obezbeđuju ljudima. Verujemo da će Saveti korisnika u nacionalnim parkovima tome doprineti“ izjavila je pomoćnica ministra sektora za zaštitu prirode i klimatske promene u Ministarstvu zaštite životne sredine Jasmina Jović.
Savete korisnika čine predstavnici lokalnih samouprava, organizacija i udruženja čije se aktivnosti odvijaju na području nacionalnog parka. Oni će od sada učestovati u izradi planova i programa upravljanja nacionalnim parkovima, a prioritet je da se kroz povezivanje upravljača i lokalne zajednice obezbedi bolja zaštita, ali i promocija tog područja.
„Cij uspostavljanja Saveta korisnika jeste da se usaglase interesi stanovništva, organizacija, institucija i preduzeća iz nacionalnih parkova ili njihove neposredne okoline. Želimo da napravimo model koji će na održiv način povezati stanovništvo i nacionalne parkove, tako da uspešno upravljanje bude svima od koristi. Ako je lokalna zajednica uključena na pravi način, moguće je bolje upravljanje zaštićenim područjima, što doprinosi i boljem očuvanju prirode“, istakla je Duška Dimović iz WWF Adria.
Unapređenje upravljanja zaštićenim područjima na Balkanskom poluostrvu jedan je od prioriteta WWF Adria, svetske organizacije za prirodu, u okviru programa “Zaštićena područja za prirodu i ljude” koji finansira Švedska razvojna agencija (Sida).
Pored saradnje sa lokalnim stanovništvom i korisnicima resursa, kroz projekat se promovišu i primeri dobre prakse iz regiona i sveta o načinima kako lokalno stanovništvo može imati društveno-ekonomske dobrobiti od života u nacionalnim parkovima.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *